4786
18 بهمن 1401 - 12:25

اعزام امدادگران و پزشکان قزاق، ازبک و قرقیز به ترکیه

رئیس جمهور قزاقستان خواستار ارائه کمک‌های امدادی فوری به ترکیه برای مقابله با پیامدهای زلزله در آن کشور شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان به دولت کشورش دستور داد تا کمک‌های امدادی فوری به ترکیه برای مقابله با عواقب زلزله ویرانگر ارسال شود.

بر اساس این گزارش؛ از طریق وزارت امور خارجه و وزارت شرایط اضطراری با مقامات ترکیه تماس برقرار شده است. به زودی به درخواست دولت ترکیه، امدادگران و پزشکان قزاق به مناطق آسیب دیده این کشور اعزام می‌شوند.

پیش از این تاکایف با ارسال پیام تسلیت به رئیس جمهور ترکیه از آمادگی کشورش برای ارائه کمک‌های لازم برای رفع پیامدهای زلزله مرگبار در آن کشور، اعلام کرده بود.

«سادیر جباراف» رئیس جمهور قرقیزستان نیز دستور داد 63 امدادگر وزارت شرایط اضطراری برای جستجو و نجات افراد گرفتار در زیر آوار به ترکیه بروند. آنها به مدت 20 روز غذا و تجهیزات جستجو و نجات را به همراه خود بردند.

این تیم شامل امدادگران، کارکنان پزشکی، روانشناسان و متخصصان است. دو سگ آموزش دیده از مرکز آموزش امداد و نجات دولتی در کار جستجو شرکت خواهند کرد.

وزارت شرایط اضطراری قرقیزستان خاطرنشان کرد: کمک‌های بشردوستانه در آینده نزدیک به ترکیه ارسال می‌شود.

همچنین «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان دستور داد که کمک‌های بشردوستانه و گروهی از امدادگران وزارت حالت‌های فوق العاده به ترکیه اعزام شود.

وزارت حالت‌های فوق العاده ازبکستان اعلام کرد که به ترکیه 60 نفر امدادگر و 3 واحد تجهیزات نجات اعزام می‌شود.

بامداد روز 6 فوریه در جنوب شرق ترکیه زمین لرزه شدیدی به قدرت 7.8 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) رخ داد. این زلزله در ترکیه و سوریه ویرانی‌های زیادی به همراه داشت و تاکنون هزاران کشته و زخمی برجای گذاشته است.

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1024493