4786
18 بهمن 1401 - 14:53

میانگین سرانه فضای آموزشی در استان خوزستان ۵.۲ است

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان با بیان اینکه کمتر ۱۰ درصد از مدارس استان خوزستان خطرساز است، گفت: در حال حاضر ۲۶۱ مدرسه سنگی در این استان وجود دارد که با اجرای طرح شهید پناهی به دنبال ساماندهی آن هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، محمد سعیدی‌پور در نشست خبری امروز با اصحاب رسانه ضمن گرامی داشت هفته دهه فجر، اظهار داشت: انقلاب جمهوری اسلامی یک انقلاب فرهنگی بود که مدرسه و نظام  آموزش و پروش در تداوم این فرهنگ  نقش بسیار محوری، کلیدی و مهمی دارد. 

وی در ادامه  افزود: در دومین روز از دهه‌ مبارک فجر در مراسمی با حضور ریاست جمهور آیت‌الله رئیسی و وزیر آموزش و پرورش، 1100 پروژه‌ آموزشی و پرورشی در سراسر کشور به صورت ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسید که در استان خوزستان 75 پروژه در قالب  310 کلاس درس افتتاح شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان با اشاره به رسالت این اداره گفت: توجه به مناطق محروم و کم برخورد از رسالت این اداره است. در حال حاضر در استان خوزستان هزار و هشتصد کلاس درس در قالب چهار صد و هشتاد پروژه در حال اجرا است. در سال 1401 موفق شدیم نهصد و شانزده کلاس درس را با اعتباری به مبلغ چهار صد و پنجاه میلیارد تومان تحویل بدهیم.  برای تکمیل دیگر پروژه‌ها قریب به سیصد و پنجاه میلیارد تومان نیاز است. 

وی در ادامه با بیان اینکه خیرین نقش مهمی در ساخت مدرسه دارند، گفت:  در سال 1400 رکوردار جذب مشارکت مردمی با سیصد میلیارد تومان در استان خوزستان بودیم و در سال 1401  تا به امروز مبلغی بالغ بر به ششصد و هفتاد و پنج میلیارد ریال از جذب مشارکت‌های خیرین داشته باشیم. 

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان در ادامه به مسئولیت اجتماعی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دویست و شصت پروژه در قالب دویست و سی میلیارد تومان تفاهم‌نامه با شرکت نفت داریم. 

وی در ادامه به طرح مولدسازی اشاره کرد و گفت: 37 ملک شناسایی و معرفی شده است. 

سعیدی‌پور با اشاره به حذف مدارس سنگی گفت: چهار صد و شصت مدارس سنگی در قالب هزار و دویست و چهل  کلاس درس در مناطق عشایری و روستایی داریم. این طرح از سال 1399 شروع شد که موفق شده‌ایم صد و نود و نه مدرسه در قالب سیصد و چهل و چهار کلاس درس  را با مدارس ایمن جایگزین کنیم که هنوز دویست و شصت و یک مدرسه سنگی دیگر باقی مانده است. در حال حاضر صد و پنج پروژه در قالب دویست و شصت و یک کلاس درس در دست اجرا است؛ اعتبار این پروژه‌ها تاکنون قریب به دویست میلیارد تومان بوده است. 

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان با اشاره به طرح شهید پناهی در ادامه گفت: طرح شهید پناهی در راستای حذف مدارس سنگی است. 

وی در ادامه  با بیان اینکه کمتر 10 درصد از مدارس استان خوزستان خطرساز هستند، اظهار داشت: پنج هزار و هشتصد فضای آموزشی در استان خوزستان دارس داریم که  53 درصد از مدارس ما مقاوم هستند و  19 درصد نیاز به مقاوم‌سازی و 28 درصد از این مدارس نیاز به تخریب و احداث دارند. 

سعیدی‌پور گفت: سرانه متوسط فضای آموزشی در استان خوزستان 5.2 نسبت به میانگین کشوری  که 5.20 است که در این باره تلاش می کنیم  در برنامه سه سال با احداث هزار و هشتصد کلاس درس که در حال حاضر در دست اقدام داریم سرانه متوسط  را به 5.42 برسانیم  تا از مرز متوسط کشوری عبور کنیم. 

وی در ادامه ضمن قدردانی از بسیج، سپاه و گروه‌های جهادی گفت: تمام ساخت مدارس در مناطق صعب‌العبور  به همت این گروه‌ها در حال ساخت هستند. در حال حاضر ساخت بیش از هشتاد کلاس درس  را با سپاه  و گروه‌های جهادی تفاهم‌نامه داریم. اعتبار این پروژه قریب به سی و پنج میلیارد تومان است. 

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان گفت: در بخش مسئولیت‌‌های اجتماعی ستاد فرمان امام، بنیاد برکت، بنیاد علوی سالیان سال است که در ساخت مدارس  به ما کمک می کنند و بیش از ششتصد کلاس درس را در استان خوزستان مشارکت و تکمیل کرده‌اند.  در حال حاضر هم بیش از صد و پنجاه کلاس درس در حال ساخت  را با آنها تفاهم‌نامه داریم.

وی در ادامه به سفر رئیس جمهور به احمدفدالله شهرستان دزفول اشاره کرد و گفت: به دستور رئیس جمهور مقرر شده یک مدرسه شش کلاس با مشارکت بنیاد برکت ساخته شود  که در حال حاضر به همت سپاه این ساخت این مدرسه در درست ساخت است.

انتهای پیام/735/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024956